Anasayfa Anlatımlı Örgüler Battaniye El Örgüleri

Tığ İşi Battaniye Modeli

Tek Kişilik Battaniye Modelinin Yapılışı

Battaniyenin Bitmiş Ölçüleri : 140 X 220 cm ölçülerinde.

Bu ölçünün içerisinde kenar oyası dahil.

 

Kullanılan Malzemeler :  Farklı renklerde orta kalınlıkta, 400 gr yeşil – bordo – krem  ve 200 gr sarı renkli yün 3.5 numara tığ.

Yapılışı  1.sıra : Bordo renkli yünümüzle tığımıza 160 cm uzunluğunda zincir çekilir. Biraz ölçüden daha fazla çektik çünkü örgü örülürken toplanma meydana gelebilir. 

1. sıra :  Üzerine  12 adet trabzandan sonra önce artırma sonra eksiltmeler yapılarak verev bir görüntü oluşturulur.

Artırmalar aynı yere 2 defa batılarak yapılır. (önce bir trabzan örülür  sonra 2 zincir çekilir tekrar aynı yere bir trabzan daha örülür.)

Eksiltmeler, ise bir önceki sıranın zincir ilmeklerinden atlama yapılarak örgüye devam edilir. Artırmaların olduğu yerde örgü genişlerken,eksiltme sonucu yukarı doğru daralacaktır.

2. sırada : Trabzanların üzerine kafesli dolgu yapılır. Her 12 trabzanın üzerine 7 adet kafesli dolgu yapılır.

 

5 zincir çekilerek 2 sıraya dönülür, alttaki trabzanın ilki atlanarak, 2. trabzanın üzerine, bir trabzan yapılır, 1 zincir çekilir, alttan 1 trabzan atlanarak diğer trabzanın üstüne denk gelen yere 1 trabzan yapılır, bu şekilde kafesli dolgular yapılır.

7. trabzanı 2 zincir çektiğimiz boşluğa yapınız, tekrar 2 zincir çekip aynı yere 1 trabzan daha yapınız – 1 zincir çekip – 1 trabzanı ilk baştaki trabzanın üzerine yapınız – 1 zincir çek – alttan 1 trabzan atla – bu şekilde 7. trabzanıda yap, sonra arada zincir çekmeden, alttan 2 trabzan atlatılarak 3. trabzanın üzerine  1 trabzan yapılarak örgüye bu şekilde devam ediniz.

Bir sıra yan yana trabzanları yaparken, diğer sırada kafesli dolgu yapılır. 

Renk geçişlerini siz istediğiniz şekilde yapabilirsiniz.

NOT: Artırma ve eksiltmeler aynı sayıda olmalıdır.

 

 

Battaniyeyi 215 cm ölçüsünde ördükten sonra, battaniyenin etrafına, 5 sıra veya arzuya göre daha fazla sayıda sık iğne yapılarak battaniye tamamlanır.

Sizlerde kış günlerinde sizi ısıtacak, böyle kullanışlı bir battaniyeniz olsun isterseniz, size güzel ve yapımı o kadar kolay olan bir model gösterdim.

Battaniyenizi güzel günlerde kullanmanız dileği ile.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir