Anasayfa Anlatımlı Örgüler Bebek Örgüleri El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

Bebek Yeleği – Yakadan Başlamalı Yaprak Modeli

Yaprak Örgü Modeli İle Örülen Bebek Yeleği 

Kullanılan malzemeler : 100 gr yün – 3.5 numara şiş  –  3 adet düğme.

Pirinç Örgü Yapılışı : 1.sıra : 1 ilm ters – 1 ilm düz örünüz. Sıra sonuna kadar aynı işlemleri tekrarlayınız.

2. sıra : Yüz ilmek üzerine ters – ters ilmek üzerine düz örünüz.

Aynı işlemleri tekrarlayarak örgüye devam ediniz.

Bebek Yeleği modelimizin yapımını, videodan baştan sona kadar yapılışını izleyebilirsiniz.

 

 

 

Yeleğin Yapılışı : Şişinize 63 ilmek atınız ve 2 sıra pirinç örgü örünüz.  Daha sonra hırkanın sağ tarafına, 1 adet,bebe iliği açılır. Diğer iliklerde 5 – cm arayla açılır.

Bebe İliği Yapımı : Kenardaki 4 ilmeklik patın üzerine açılır. Örgünün ön yüzünde sıranın sonundaki  4 ilmek kalana kadar örgüye devam edilir. 2 ilmek birlikte örülür, ( 1 ilmek eksiltilmiş oldu) – şişe 1 ilmek dolama yapılır, diğer 2 ilmekte örülür.

Örgünün diğer yüzünü örerken, doladığınız ilmeği de örünüz.  Yaka için 6 sıra olana kadar örgünüze devam ediniz. Sonraki sırada yaprak modeli kurulur.

Yaprak Modelinin Kurulumu

1. sıra :  Bunun için ilk 4 ilmek pirinç örgü örülür, 1 ilmek düz ör – 1 artır – 1 ilmek düz ör – 1 artır – 1 ilmek düz ör – 1 ilmek ters ör tırnak işareti arasındaki yerleri 14 kez tekrarla 14. yaprağı yaptıktan sonra 1 ilmek ters örülmeden 4 ilmeklik kenar patı örülür.

2. sıra : Örgünün arkası örgü boyunca kenardaki 4 ilmeklik kenar patı pirinç örgü,  diğer ilmekleri ters olanları ters – düz olanlar, düz olarak örülür.

3. sıra ön yüz : 4 ilmek kenar bant – ” 2 ilmek düz ör – 1 artır – 1 ilmek düz ör – 1 artır – 2 ilmek düz ör – 1 ilmek ters ör” tırnak işareti arasındaki yerleri 14 kez tekrarla 14. yaprağı yaptıktan sonra 1 ilmek ters örülmeden kenar patı örülür.

5. sıra ön yüz: Şişteki ilmekler görüldüğü gibi örülür. Düz ilmekler düz – ters ilmekler ters örülür.

7. sıra ön yüz : 4 ilmek kenar bant – ” 3 ilmek düz ör – 1 artır – 1 ilmek düz ör – 1 artır – 3 ilmek düz ör – 1 ilmek ters ör” tırnak işareti arasındaki yerleri 14 kez tekrarla 14. yaprağı yaptıktan sonra 1 ilmek ters örülmeden kenar patı örülür. 

9. sıra ön yüz: Şişteki ilmekler görüldüğü gibi örülür. Düz ilmekler düz – ters ilmekler ters örülür.

11. sıra ön yüz :  4 ilmek kenar bant. ” 4 ilmek düz ör – 1 artır – 1 ilmek düz ör – 1 artır – 4 ilmek düz ör – 1 ilmek ters ör” tırnak işareti arasındaki yerleri 14 kez tekrarla 14. yaprağı yaptıktan sonra 1 ilmek ters örülmeden kenar patı örülür.

13. sıra ön yüz: Şişteki ilmekler görüldüğü gibi örülür. Düz ilmekler düz – ters ilmekler ters örülür.

15.sıra ön yüz : Bu sırada ikinci ilik açılır.

4 ilmek kenar bant – “1 artır – 2 ilmeği birlikte ör – 7 ilmek düz ör- 2 ilmeği birlikte sağa dönük olarak ör – 1 artır – 1 ilmek düz ör  ”  tırnak işareti arasındaki yerleri 14 kez tekrarla 14. yaprağı yaptıktan sonra 1 artırma yapıldıktan sonra kenar patı örülür.

17.sıra ön yüz :  4 ilmek kenar bant –  1 ilmek düz ör -“1 artır – 2 ilmeği birlikte ör – 5 ilmek düz ör – 2 ilmeği birlikte sağa dönük olarak ör – 1 artır – 3 ilmek düz ör  ”  tırnak işareti arasındaki yerleri 14 kez tekrarla 14. yaprağı yaptıktan sonra 1 artır – 1 ilmek düz örüldükten sonra kenar patı örülür. 

19.sıra ön yüz : 4 ilmek kenar bant –  2 ilmek düz ör -“1 artır – 2 ilmeği birlikte ör – 3 ilmek düz ör- 2 ilmeği birlikte sağa dönük olarak ör – 1 artır – 5 ilmek düz ör  ”  tırnak işareti arasındaki yerleri 14 kez tekrarla 14. yaprağı yaptıktan sonra 1 artır – 2 ilmek düz örüldükten sonra kenar patı örülür. 

21.sıra ön yüz : 4 ilmek kenar bant –  3 ilmek düz ör -“1 artır – 2 ilmeği birlikte ör – 1 ilmek düz – 2 ilmeği birlikte sağa dönük olarak ör – 1 artır – 7 ilmek düz ör  ”  tırnak işareti arasındaki yerleri 14 kez tekrarla 14. yaprağı yaptıktan sonra 1 artır – 3 ilmek düz örüldükten sonra kenar patı örülür. 

23.sıra ön yüz : 4 ilmek kenar bant –  4 ilmek düz ör -“1 artır – 3 ilmeği birlikte örüp 2 ilmek eksiltilir – 1 artır – 9 ilmek düz ör  ”  tırnak işareti arasındaki yerleri 14 kez tekrarla 14. yaprağı yaptıktan sonra 1 artır – 4 ilmek düz örüldükten sonra kenar patı örülür. 

25.sıra ön yüz : 4 ilmek kenar bant –  5 ilmek düz ör -“1 artır – 1 ilmek düz ör – 1 artır – 11 ilmek düz ör  ”  tırnak işareti arasındaki yerleri 14 kez tekrarla 14. yaprağı yaptıktan sonra 1 artır – 5 ilmek düz örüldükten sonra kenar patı örülür.

27. sıra ön yüz: Şişteki ilmekler görüldüğü gibi örülür. Düz ilmekler düz – ters ilmekler ters örülür.

29. sıra : Bu sırada kol ayrımı yapılır. Yapılan artırmalar ile şişteki ilmek sayısı 203 ilmeğe ulaşmıştır. 

Ön beden için 32 ilmek

Kol için 39 ilmek

Arka beden için 61 ilmek olacak şekilde ayrım yapılır.

Şişteki ilk 32 ilmek sol ön beden için örülür. Sonraki 39 ilmek kol için, pirinç örgü yapılır, 39 ilmek pirinç örgü olarak 6 sıra örüldükten sonra ilmekler kapatılır.

Arka beden için 61 ilmek örülür, sonraki 39 ilmek diğer kol için pirinç örgü yapılır. Bu 39 ilmekte  6 sıra örüldükten sonra ilmekler kapatılır. Daha sonra sağ ön beden için şişte kalan 32 ilmek örülür.

Bundan sonra şişte bulunan 125 ilmek ile düz örgüye devam edilir. Aynı zaman da 3. iliği açmayı da unutmayalım. Örgü boyu kol evinden itibaren 17 cm örüldükten sonra pirinç örgüye geçilir, 6 sıra pirinç örgü örüldükten sonra ilmekler kapatılır. Yakadan başlamalı bebek yeleği kolaylıkla ve keyifle örebileceğiniz  güzel bir model.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir