Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

Mevsimlik Hırka Modeli – Anlatımlı Şiş Örgü

Şiş Örgüsü Hırka Modelinin Yapılışı

Modelimiz: 44 beden ölçülerinde yapılmıştır.

Kullanılan Malzemeler : 500 gr orta kalınlıkta koton iplik – 3.5 numara şiş.

Yapılışı : Modelimiz 5 ilmek ve katlarından oluşmaktadır + kenar ilmek ilavesi yapılır.

Arka Beden : 133 ilmek ile başlanır. 3 cm ajurlu katlama yapılarak kenar lastiği yapılır.

Üzerine model kurulur.

1. sıra ön yüz : “2 ilmeği düz ör – 1 ilmek artır – 2 ilmeği birlikte örerek 1 ilmek eksiltme –  1 ters ”

2.sıra arka yüz : Ters olan ilmekleri ters, düz olan ilmekleri düz ör. ( 4 ilmek ters – 1 ilmek düz ör.)

3.sıra ön yüz : “2 ilmeği birlikte sağa meyilli olarak örüp, 1 ilmek eksiltme – 1 artır – 2 ilmeği düz ör – 1 ilmek ters”

4.sıra arka yüz : Ters olan ilmekleri ters, düz olan ilmekleri düz ör. ( 4 ilmek ters – 1 ilmek düz ör.)

Örgü lastikten itibaren 38 cm olunca, kol evi için her iki kenardan, sıra başlarında,  önce 4 ilmek –  sonra 3 ilmek –  2 ilmek, en sonda ise –1 ilmek kapatılarak, bir kenardan toplamda 10 ilmek kapatılarak, kol evi oyuntusu yapılır. Kalan, 113 ilmek ile  örgü

 devam eder.

 

Kol evi yüksekliği 23 cm, olunca  ilmekler, 3’e bölünür. Omuzlara, 38 – 38,  ense içinde 37  ilmek ayrılır.

Önce sağ  omuzdaki ilmekler kapatılır.

( Omuza eğim vermek için, ilmekler kendi arasında üçe bölünür. Sıra başındaki ilk 12 ilmek kapatılır,kalan 26 ilmek örülür.Örgünün arkası örülür.Ön yüzde tekrar sıra başındaki  13 ilmek kapatılır, kalan 13 ilmek örülür,arka sıra örülür, ön yüze gelince son kalan 13 ilmekte kapatılarak sağ omuz bitirilir). Sıra ensedeki ilmeklere gelir, ense için ayrılan 37 ilmekte, aynı sırada  kapatılır.

Şişte sol omuz için kalan, 37  ilmek örülür.Sıra başına gelince sağ omuzu kestiğimiz gibi, 3 sırada sol omuzda kapatılarak  arka beden bitirilir.

 Sağ Ön Beden : 78  ilmek ile başlanır. 3 cm 3 cm ajurlu katlama yapılarak kenar lastiği yapılır. Kenardaki 7 ilmek 1 düz- 1 ters yapılarak kenar lastiği örülür. Lastik örgü boyunca devam eder.

Model aynı şekilde örülür. Örgü boyu 38 cm  olduktan sonra, kol evi için toplamda 15 ilmek kapatılır. Önce sıra başındaki ilk 6 ilmek –  sonra 4 ilmek – 3 ilmek, en sonda ise – 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır. Kalan 64 ilmek ile  örgü devam eder.

Kol evi oyuntusundan  sonra şişte kalan 64 ilmek ile “V” Yaka oyuntusuna başlanır.

Kenar banttaki lastik örgünün 6 ilmeği örüldükten sonra 7. ve 8. ilmek birlikte  örülerek yaka kenarından her sırada 1 ilmek eksilterek örgüye devam edilir.

Şişte, öndeki lastik bant ilmekleri dahil 39 ilmek kalana kadar, 1 ilmek eksiltme işlemine devam edilir. Şişte 39 ilmek kalınca, örgüye eksiltme yapılmadan devam edilir.

Kol evi yüksekliği 23 cm olduktan sonra, şişte kalan 39 ilmek ile önce omuz başından 11 ilmek kesilir, kalan 28 ilmek görüldüğü gibi örülür. Örgünün arkası  örülür.Tekrar sıra başına gelince, 11 ilmek daha kapatılır, kalan 17 ilmek örülür.Örgünün arkası örülür.

Sıra başına gelince de kalan 10 ilmek kapatılır. Şişte kalan 7 ilmek lastik örgü olarak 7 cm daha örülüp, ilmekler kapatılır. Böylelikle sağ ön beden bitirilmiş olur.

 

Sol Ön Beden :Sağ ön bedenin simetrisi olarak çalışılır.

 

 

 

Kol Çalışması : 60 ilmek ile başlanır.   3 cm 1 düz – 1 ters örülerek  lastik örgü yapılır.

Daha sonra ilmeklerin ortasına 3 adet model kurulur. Kol genişliğinize göre, kol evi oyuntusuna kadar yanlardan eşit aralıklarla birer ilmek artırınız.

Hırkanın kol boyunu bileğin üzerinde olacak  şekilde ayarladık.

Kol evi oyuntusunu, şişteki ilmek sayısı,  88 ilmeğe  ulaşınca  ve kol boyu 33 cm olunca, Kol evi oyuntusu için ,her iki kenardan önce  6 ilmek –  sonra 4 ilmek –bir sonraki sırada 3 ilmek ve bundan sonraki, her sıra başında 1’er ilmek kapatılarak örgüye devam edilir.

Şişte 25 ilmek kalana kadar birer ilmek eksiltme işlemine devam edilir. Sonraki sıra başlarında,  önce 2 – sonra 3  ilmek kapatılır -en sonda şişte kalan 15 ilmek kapatılarak kol tamamlanır. 

Parçaların Birleştirilmesi:  Omuzlar, makina dikişi tekniğiyle  dikilir. Ön ve arka bedenin yan  kısımları da dikilir. Kolun önce yanları dikilir, sonra kol evine, uygun bir şekilde oturtulup dikilir. Ön bedenin her iki, yaka kenarındaki, lastik bantlarda, arka ortasına doğru,düzgün bir şekilde oturtularak dikilir.

Ördüklerinizi iyi günlerde kullanmanız dileği ile.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir